28 Aralık 2015 Pazartesi

KindleEar kullanarak günlük köşe yazılarını Kindle'dan okumak ya da kısaca RSS to Kindle

Kindle kullanmaya başladığımdan beri, sadece kitapları değil, internetteki makaleleri de Kindle'dan okumaya başladım. Gerek masaüstü bilgisayarlarda gerek de cep telefonu ve tabletlerde "Send to Kindle" uygulamaları sayesinde bir internet sayfasındaki makaleyi, köşe yazılarını Kindle'ınıza gönderebiliyorsunuz.

Peki köşe yazılarını her seferinde "Send to Kindle" ile değil de, otomatik olarak Kindle'nıza almak istemez misiniz. Böyle bir ihtiyaçtan yola çıkarak aramalar yapmaya başladım ve gördüm ki, neredeyse bütün web servisleri aylık belirli bir ücret karşılığında bu hizmeti veriyorlardı. Sonunda KindleEar web uygulamasını buldum ve şimdi gazetelerin köşe yazarlarının yazılarını otomatik ve ücretsiz olarak Kindle'ıma alabiliyorum.

Bu makalede bir yazılım dili bilmeden, KindleEar sayesinde sizin de bu işi nasıl yapabileceğinizi anlatacağım. KindleEar projesinin web sayfası için şuraya bakabilirsiniz.

Gereksinimler
 1. Gmail hesabı
 2. Windows işletim sistemi olan bir bilgisayar

Adım adım kurulum
 1. https://console.developers.google.com/project adresine girelim ve yeni bir proje yaratalım.
 2. Daha önce Google hesabınız ile giriş yapmadıysanız, google kullanıcı adı (gmail adresiniz) ve şifrenizi girerek sayfayı açın.
 3. Açılan sayfada sağ üst köşede "Select a project" linkine tıklayıp açılan menüden "Create a project" seçelim.
 4. Açılan küçük ekranda porjenize bir isim verin. Örneğin "Kindle" Siz proje adını yazınca, hemen altındaki Proje ID otomatik olarak oluşacak. Bu otomatik oluşan ismi değiştirmek için sağındaki "Edit" linkini tıklayın ve istediğiniz bir isim verin ya da bu şekilde bırakın. Buradaki isim, daha sonra işlemlerinizi yapacağınız web sitesinin adı olacak. Mesela http://kindle-1173.appspot.com şeklinde. kindle-1173 sistemin verdiği ID dir. Siz buraya kindleadsoyad gibi hatırlayacağınız bir isim verebilirsiniz. Daha sonra "Please email me updates...." seçeneğinde No işaretleyip, "I aggree that ..." seçeneğinde Yes işaretleyip, Create diyelim. Birkaç saniye bekleyince proje oluşacak ve sizi proje sayfasına yönlendirecek. Şimdilik buradaki işimiz bitti.

 5. https://drive.google.com/folderview?id=0ByRickMo9V_XNlJITzhYM3JOYW8&usp=sharing linkine girelim. Burada görünen kindleear_uploader.rar linkine tıklayalım ve açılan pencerede, üst orta tarafta bulunan indirme işaretine tıklayarak dosyayı bilgisayarımıza indirelim.
 6. İndirdiğimiz dosyanın içindekileri bir klasöre aktaralım. Örneğin masaüstünde Kindle isimli bir dosya açıp, bu indirdiğiniz sıkıştırılmış dosyanın içindekileri masaüstündeki Kindle dosyasına kopyalayalım. Kindle isimli dosyanızın içindekiler aşağıdaki gibi olmalı.

 7. https://github.com/cdhigh/KindleEar/ adresine girip sağ köşedeki Download ZIP butonuna tıklayarak projeyi bilgisayarınıza indirin. İndirdiğiniz dosyanın adı KindleEar-master.zip olacak. 
 8. Daha önce masaüstünüzde açmış olduğunuz Kindle klasörünün içine KindleEar isimli bir klasör açın ve indiriğiniz sıkıştırılmış dosyanın içindekileri buraya kopyalayın. Kindle klasörünün içeriği ve onun içinde bulunan KindleEar klasörünün içeriği aşağıdaki gibi olacak.


 9. KindleEar klasöründe bulunan app.yaml dosyasını açalım. Bunun için dosyaya sağ tık yapıp Open (Aç) deyin ve eğer neyle açacağınızı soran bir ekran çıkarırsa "Select a program..." olan seçeneği seçin ve çıkan pencerede Notepad'i seçin ve OK deyin.


 10. app.yaml dosyası açıldığında ilk kısımda application: kindleear yazan yeri kendi proje ID mizle değiştirelim. Yani application : kindle-1173 yazıyorum. Siz kendi seçtiğiniz Proje ID sini buraya yazın. Kaydedip kapatalım.

 11. Aynı işlemi KindleEar klasöründeki module-worker.yaml dosyası içinde yapacağız. Bu dosyayı açalım. Artık çift tıkladığınızda otomatik olarak dosyayı açacaktır. Burada da application: kindleear yerine application: kindle-1173 yazıp kaydedelim. Yine siz kendi Proje ID nizi yazmalısınız.

 12. Son olarak nı klaösrdeki config.py dosyasını açalım ve orada da aşağıdaki ayarları yapalım. Dosyaya sağ tıklayıp Open With (Birlikte Aç) diyerek Notepad seçelim.
  SRC_EMAIL = "akindleear@gmail.com" yerine kendi gmail adresinizi yazalım,  yani
  SRC_EMAIL = "kendigmailadresiniz@gmail.com"

  DOMAIN = "https://kindleear.appspot.com" yerine kendi proje ID nizi yazalım, yani
  DOMAIN = "https://kindle-1173.appspot.com"

  TIMEZONE = 8 yerine kendi zaman dilimimizi yazalım, yani
  TIMEZONE = 2

  kaydedip kapatalım.
 13. Tüm bunları yaptıktan sonra, masaüstündeki Kindle klasöründe bulunan uploader.bat dosyasına çift tıklayalım.
 14. Karşınıza siyah bir pencere açılacak ve size proje ID, mail adresi ve zaman bilgisinin doğru olup olmadığını soracak. Eğer görünen bilgiler doğru ise y yazıp enter a basın. Yanlış ise, n yazıp entera basın. Size sırasıyla proje ID si, gmail adresiniz ve timezone bilgisi soracaktır. Her seferinde olması gereken bilgiyi yazıp enter'a basın.
 15. "Do you want to remove Chinese books" sorusuna y yazıp enter'a basın.
 16. Daha sonra size uygulamayı yüklemek için mail adresiniz ve şifrenizi soracak.
  Eğer mail adresiniz ve şifrenizi sormadan hata verirse, C\Users\Kullanıcınız\ klasöründe bulunan .appcfg_cookies dosyasını silin. 
  Mail adresinizi yazdıktan sonra enter'a basın. Şifre istediğinde sizden asıl şifrenizi değil de Uygulamaya Özel Şifre isteyebilir. Bu şifreyi şu şekilde yaratacaksınız.
  1. Gmail adresinize girin ve sağ üst köşede yuvarlak içinde bulunan resminizi tıklayın, açılan menüden Account (Hesap) tıklayın.
  2. Burada Sign-in & Security (Otorum Açma & Güvenlik) üstüne tıklayın.
  3. Açılan pencerede sağ aşağıda App passwords (Uygulama Şifreleri) tıklayın.
  4. Burada Select app (Cihaz seçin) seçerek Other (Custom name) (Diğer (özel ad)) seçin
  5. İsim olarak Kindle yazın ve Generate (Oluştur) tıklayın.
  6. Burada size 16 karakterli bir şifre çıkaracaktır. İşte bu şifreyi boşluk bırakmadan 16 hane şeklinde siyah ekrana yazın.
   Not : siyah ekrana şifre yazarken, sanki yazmıyormuş gibi görünebilir. Bunu önemsemeyin. Yazdığınız karakterler görünmeyecektir.
 17. Her adımı doğru yaptıysanız bir hata olmadan işlemler tamamlanacak ve "Press any key to continue..." yazısı çıkacaktır. Herhangi bir tuşa bastığınızda siyah ekran kapanacaktır.
 18. Herşeyin doğru yapıldığını test etmek için tarayıcınıza kindle-1173.appspot.com yazın ve enter'a basın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıktıysa, her şey doğru çalışmıştır.

 19. Şimdi, kullanıcı adı ve şifreniz "admin", "admin" dir. 
 20. Giriş yaptıktan sonra menüden Admin bölümüne girip ilk iş varsayılan bu şifreyi değiştirmek olmalıdır. Bu kısmı detaylı yazmıyorum. Bu kısmı mail adresi kullanan herkes yapabilir.
 21. Programımızı kurduk. Artık sizin de bir web servisiniz var. Şimdi gerekli ayarları yapmadan önce Amazon'da bazı ayarları yapalım.
 22. https://www.amazon.com/myk adresine girelim. Kindle kullandığınıza göre Amazon hesabınızın olduğunu varsayıyorum. Kullanıcı adı ve şifrenizi girdiğinizde karşınıza ayarlarınızı yapacağınız bir sayfa açılacak.
 23. Bu sayfada Settings kısmına tıklayalım.
 24. Sayfada alt kısımlarda Personal Document Settings kısmının altında Approved Personal Document E-mail List bölümünü bulun. Burada gmail adresinizin olduğundan emin olun. Eğer gmail adresiniz burada yok ise, "Add a new approved e-mail address" e tıklayarak ekleyin.
 25. Send-to-Kindle E-Mail Settings kısmına gelin ve kuradaki kindle mail adresinizi bir yere not edin. adsoyad@kindle.com gibi bir epostadır. Buna edit diyerek de değiştirebilirsiniz.
 26. Bu ayarların kontrolünden sonra şimdi web servisimize gelelim. Yani http://kindle-1173.appspot.com adresine.
 27. Henüz giriş yapmadıysanız giriş yapın ve Setting kısmına gelin. Burada ilgili yerleri doldurun.

  Kindle Email : adosyad@kindle.com (Amazonda not ettiğiniz kindle eposta adresiniz)
  Time Zone : +2 olarak belirlemiştik
  Deliver Days : Hepsini seçelim. Her gün varolan yazıları kontrol edecek ve size gönderecek. Bunu siz haftanın günlerine göre de özelleştirebilirsiniz.
  Deliver Time : Saat kaçta mailin gönderileceği. Ben 08:00 seçiyorum.
  Book Type : mobi seçili olsun
  Device Type : Sizin kindle modelinizi seçin.
  Title From : Feed seçin.
  Title Format : Title Only kalsın
  Merge books into one : seçmeyin
  Enable Deliver : seçelim
  Custom RSS Setting kısmında
  Language : Turkish seçelim
  Oldest Article : 1 Day seçelim Burası önemlidir. Eğer 1 gün seçmeyip saha fazla seçersiniz, okuduğunuz günlük yazıları her seferinde yeniden gönderecektir.
  Keep images : seçili kalsın
  Enable deliver custom rss : seçelim

  Save settings diyerek tamamlayalım.
  Not : Sanki kaydetmemiş gibi görünecek. Menüden Feeds'e tıklayıp tekrar Setting e gelirseniz hepsinin kaydedilmiş olduğunu göreceksiniz. Yanlış biryer var ise buradan tekrar düzeltebilirsiniz.
 28. Sitemizde menüden Feeds bölümüne gelelim.
 29. Son olarak, günlük köşe yazarlarını ekleyelim. Örnek olarak iki yazarı ekleyeceğim. Radikal > Ezgi Başaran ve Cumhuriyet > Nuray Mert.
 30. Radikal gazetesinin RSS bilgileri için http://www.radikal.com.tr/rss/ adresine girelim. Burada Ezgi Başaran'ı bulup yanındaki RSS ikonuna tıklayalım. Bize şöyle bir adres açacak. http://www.radikal.com.tr/d/rss/RssYazar_311.xml 
 31. Bu adresi kopyalayalım ve sitemize gelelim. Title kısmna Ezgi Başaran ve URL kısmına bu adresi (http://www.radikal.com.tr/d/rss/RssYazar_311.xml) yapıştıralım ve Add diyelim.
 32. Cumhuriyet gazetesinde ise RSS bilgileri yazarların kendi sayfalarında bulunuyor. Örneğin Nuray Mert için http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazari/173/Nuray_Mert.html, kendi sayfasına girdiğinizde adının sağındaki RSS ikonuna tıklayın ve şu adresin açıldığını görün. http://www.cumhuriyet.com.tr/rss/2/173.xml 
 33. Aynı şekilde sitemizde Title yerine Nuray Mert, URL yerine de http://www.cumhuriyet.com.tr/rss/2/173.xml yazın ve Add deyin.
 34. Bu iki örnek şimdilik yeterlidir. Artık her sabah saat 8 de köşe yazılarını kontrol ederek, yeni bir yazı varsa size kitap haline gönderecek. Tüm köşe yazılarını tek bir kitap içinde gönderecek. Kitabın Kindle'ınıza gelebilmesi için Wireless (Kablosuz) iletişiminin açık olması gerekiyor.
Dikkat
 1. Burada dikkat ederseniz sadece RSS hizmeti olan yazarları ekleyebiliyoruz. Mesela Milliyet Gazetesi yazar bazında RSS hizmeti vermiyor. En azından ben bulamadım. Dolayısıyla, Milliyetteki yazarları buradan tek tek ekleyemiyorsunuz. 
 2. Kitabın nasıl geldiğini kontrol etmek için web sitesinde Setting kısmına gelin ve Deliver Now linkine tıklayın. Zamanın gelmesini beklemeden yazıları kontrol edip gönderecektir. Şimdi Kindle'ınızı açın ve kablosuz olarak bağlı olduğundan emin olun.
 3. Sitede Logs kısmına geldiğinizde biraz önce son 10 işlemi burada görebilirsiniz.
 4. Her gün KindleEar isimli bir kitap içinde yazarların yazıları size gelecektir. Bunun anlamı, yazı oldukça her gün bir kitap demektir. Dolayısıyla Kindle da bir sürü kitap birikecektir. Okumanız bitince arşivlemek istemiyorsanız kitapları silebilirsiniz.

20 yorum:

 1. 18. adım:
  Error: Server Error

  The server encountered an error and could not complete your request.
  Please try again in 30 seconds.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam, uploader.bat dosyasını tekrar çift tıklatıp çalıştırın. Belki ilk gönderimde bir sorun olmuş olabilir.

   Sil
  2. 18.adımda ben de aynı sıkıntıyı yaşıyorum dediğiniz gibi tekrar denedim olmadı maalesef

   Sil
  3. uploader.bat dosyası sorunsuz çalıştı değil mi? Yani bir hata vermeden son aşamaya kadar geldi mi?

   Sil
  4. en son bu hatayı veriyor uploader.bat neyi eksik yapmış olabilirim

   2016-02-14 21:46:13,891 ERROR appcfg.py:2323 An error occurred processing file '
   ': HTTP Error 400: Bad Request. Aborting.
   Error 400: --- begin server output ---
   A version or backend parameter is required.
   --- end server output ---

   Sil
  5. Programı ben yazmadığım için ne yazık ki ben de bilemiyorum.

   Sil
  6. Bitiş parametresinde hata var demiş, uygulamayı tekrar deploy edip denemek gerekiyor, ayrıca 404 verirse appengine kurulup oauth2 olarak tekrar gönderim yapmak lazım.

   Sil
 2. evet düzeldi fakat 2 gün çalıştıktan sonra şimdi ''wrong SRC_EMAIL'' hatası alıyorum appspot.com da

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bende de aynı hatayı vermeye başladı. soruna bakacağım. çözünce yazayım.

   Sil
  2. Google developer console'a login oldum bakmak için, birşey yapmadan düzeldi. Siz de bir giriş yapıp, sonra dener misiniz.

   Sil
  3. Düzeldi benimde, müşteri hizmetlerine sordum aç kapa dedi, bir türk olarak neden aklıma gelmedi bilmiyorum utandım ama işe yaradı.

   Sil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. merhaba,

  acaba bu yolla herhangi bir köşe yazarınının rss adresini eklediğimizde açık rss şeklinde mi gözükür (yani yazının tamamı görünecek şekilde) yoksa sadece belli bir bölümü mü ?

  YanıtlaSil
 5. Yazının tamamı görünüyor. Ben 1 aydır kullanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğiniz her şeyi yaptım ancak 16. Adımdaki gmail accountuma girip 16 haneli şifre oluşturma kısmını yapamadım. Çünkü orda bahsettiğiniz şekilde App Passwords kısmı çıkmıyor ya da ben bulamıyorum. 16 haneli şifre oluşturmayınca da siyah ekran da error alıyorum.

   Sil
  2. Gmail de App Passwords oluşturabilmek için 2-Step Verification (İki Adımda Doğrulama) aktif etmeniz gerekiyor. 16 - 2. adimdaki ekranda bunu aktif edeceğiniz yer olması lazım.

   Sil
 6. 2020v yılından yazıyorum şifreyi girdikten sonra dediğiniz olmadı ve tekrar e mail ve pasword isteme döngüsüne girdi

  YanıtlaSil
 7. Selamlar, 5 yıl önce olan bir program bu. Google bir sürü şeyi değiştirmiş olabilir. O yüzden ben de bilemiyorum ne olduğunu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. peki bir yolu yok mudur bu işin? bu arada cevap verileceğini hiç düşünmemiştim :d

   Sil
  2. :) Bu işi ücretli yapan servisler bulabilirsiniz. Mesela şurası belirli bir sayıya kadar ücretsizmiş. http://kindle4rss.com/
   Şu anda bu programı çalıştırmamın bir yolu yok malesef.

   Sil