6 Kasım 2014 Perşembe

Google Chrome'da seçilen kelimenin veya metnin çevirisini görmek

Bilgisayar başında vakit geçirirken, sık sık kendi dilinize çeviriye ihtiyaç duyuyorsanız, Google Chrome'da tam size göre bir extension bulunuyor.

Google Translate extension ile artık sayfadan ayrılmadan, o anda, seçtiğiniz kelimenin ve metnin kendi dilinizdeki karşılığını görebilirsiniz. Bunun için öncelikle şuradan Google Translte extension'ı Chrome'a ekleyin.

Extension eklendiği zaman Chrome'un sağ üst köşesinde translate ikonunu göreceksiniz.Bu ikona bastığınızda alt tarafta Extension Options seçeneğini göreceksiniz. Bu linke tıklarsanız karşınıza seçenekler gelecek.


Bu seçeneklerden kendi dilinizi seçtikten sonra, Pop-up translations kısmından hangi durumlarda çeviriyi göstereceğini seçebilirsiniz. Ben ilk seçeneği seçiyorum. Yani Chrome'da bir sayfaya girdiğimde, herhangi bir metni veya kelimeyi seçtiğimde bir ikon beliriyor. Bu ikona tıklayınca diğer dilde olan metin Türkçe'ye çevriliyor.


İpucu 1: Sadece bir kelimeyi çevirmek isterseniz, o kelime üstüne çift tıklamanız yeterlidir. Çift tıklamak kelimeyi otomatik seçmenizi sağlar.

İpucu 2: Bir sayfayı tamamen kendi dilinize çevirmek için, sağ üst köşedeki ikona tıklayarak Translate This Page linkine tıklayabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder