7 Şubat 2014 Cuma

İnternet sansürü güvenli bir yolla nasıl aşılır?

Önemli Not : Gelen haklı uyarılar sonucunda şunu yazayım. TOR ile bağlandığınızda, sansürü aşmış ve anonimliğinizi sağlamış olursunuz ancak "güvenlik" bambaşka bir olgudur. Tek başına güvenlik sağlayacak bir program yoktur. 

"İnternet sansürü" diye anılan yasa meclisten geçti. Artık devlet insanların internet erişimlerini kontrol altında tutacak, kimin ne zaman nerelere girdiğini izleyecek, kısacası yıllardır diğer alanlarda yaptığı fişlemeyi artık internet ortamında da yapacak.

Üstelik internet kısıtlamalarını yeni yeni yöntemlerle yaparak istenmeyen sitelere veya sayfalara girişleri çok daha etkili şekilde engelleyecek.

Peki bu kısıtları aşmanın bir yolu ve yasaklı siteleri gezerken kimliğinizi gizlemenin bir yolu yok mudur?

Kısaca söylemek gerekirse : VAR

Devletler internette sansür uygulayıp, insanları izlemeye çalıştıkça, dünya üzerindeki gönüllü aktivistler de buna karşı çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmalardan en önemlisi TOR Projesi. TOR projesi sayesinde hem internette sansürsüz gezebilirsiniz, hem de girdiğiniz sitelerde kimliğiniz gizli kalır. Üstelik TOR projesini kullanmak sandığınızdan daha kolay. Şimdi adım adım bu işi nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Tor projesi aktivistleri, işleri kolaylaştırmak için Tor Browser Bundle yazılımını geliştirdiler. Bu yazılımın bilgisayarınıza kurulmasına bile gerek yok. İsterseniz bir USB bellek içinden bile çalışabilir.

1. Tor Browser'ı indirin 
Aşağıdaki linkte kullandığınız işletim sistemine göre uygun prgramı indirin. Eğer kullandığınız işletim sistemini bilmiyorsanız büyük ihtimalle Microsoft Windows kullanıyorsunuzdur :) Microsoft Windows yazan kolonda 32-bit linkine tıklayarak programı indirin.
https://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en2. Program dosyalarını oluşturun
İndirdiğiniz programa çift tıklayın. Bir güvenlik uyarısı açılırsa "Çalıştır" diyerek devam edin. Bir pencere açılarak kurulum dilini soracak size. Türkçe seçeneğide mevcut. İstediğiniz dili seçip "ok" butonuna tıklayın.Açılan pencere dosyaları nereye oluşturmak istediğinizi soracak. Masaüstünde bir klasör seçebilirsiniz. Dosya yerini seçtikten sonra "Kur"u tıklayarak işlemi başlatın.


İşlem bittiğinde "Tor Browser Bundle programını çalıştır" işaretini kaldırın ve Bitir deyin.


Pencere kapandığında artık Tor Browser'ınız hazır durumda. Seçtiğiniz klasörü artık USB belleğinize kopyalayabilirsiniz. Benim klasörüm masaüstünde Tor Browser olarak oluşmuş durumda. Program kullanıma hazır.

3. Program Kullanımı
Herhangi bir bilgisayarda bu kalsörü açtığınızda içinde "Start Tor Browser" dosyasını göreceksiniz. Bu dosyaya çift tıklayın.


Açılan pencerede "Connect" butonuna basın.


Program otomatik olarak ayarları yapıp Tor ağına bağlanacak ve karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi internette gezinti yapabileceğiniz tarayıcıyı açacak.4. Programı Test Edelim
a. Erişim
http://engelliweb.com/ sitesine girerek erişimi yasak olan sitelerden birini seçin ve her zaman kullandığınız tarayıcınız ile (chrome, internet explorer, firefox vb) bu siteye girmeye çalışın. Siteye giremediğinizden emin olduktan sonra, aynı siteyi Tor Browser ile açmayı deneyin. Siteye girebildiğinizi göreceksiniz.

b. Kimlik Gizliliği (Anonimlik)
Devlet sizin hangi siteye ne zaman girdiğinizi IP adresinizle izler. İnternette bir sayfaya girdiğinizde sizin IP adresinizle bu safyaya girdiğiniz ve giriş tarihiniz kaydedilir. Bu IP adresi kimin diye sorulduğunda ise internet servis sağlayıcıları o tarihteki IP nin hangi müşterisine ait olduğunu söyler. Şimdi aşağıdaki testi yapalım.

Önce her zaman kullandığınız tarayıcınızı açın ve http://www.whatismyip.com/ adresine girin. Açılan sayfada IP: yazan yerde aralarında nokta olan 4 rakam göreceksiniz. Örneğin 217.13.197.5 gibi. İşte bu IP adresinin size ait olduğu biliniyor.

Şimdi Tor Browser'ı açın ve yine http://www.whatismyip.com/ adresine girin. Biraz önceki IP adresinden farklı bir IP aldığınızı göreceksiniz. Hatta sayfayı her yenileyişinizde sürekli başka IP ler çıkacak. Oysa normal tarayıcınızda her zaman aynı IP çıkar. Bu IP de sizin kimliğinizi ele veren IP dir. Tor Browser, sadece IP nizi bir kez değiştirmez, aynı zamanda her yeni sayfa ziyaretinizde bu IP yi değiştirir.

Tor projesinin teknik yapısı sayesinde projenin gönüllüleri bile sizin kim olduğunuzu bilemezler.

Özgür internet dünyasına hoşgeldiniz.

11 yorum:

 1. Fakat hız yavaşlayacağından internette sörf de işkence haline gelir.

  YanıtlaSil
 2. Sanırım TİB, sitenin bulunduğu ip adresini bloklayacak. Yani sitenin bulunduğu yer sağlayıcının sağladığı ip adresinin o sunucudan artık yayın yapamayacağını düşünüyorum. Bunu aşmanın tek yolu, yasaklanan sitenin başka ip adresine taşınmasıdır. Bu sağlanmadan zaten bulunduğu sunucudan yayını olmayan siteye Tor Browser kullanımı, DNS değişimi gibi eylemlerle erişilemeyecek.

  Tor Browser, yurtdışındaki yer sağlayıcılardan yayın yapan sitelerin ip adresinin Türkiye'de yasaklandığında işe yarar. Çünkü o sitelerin bulunduğu sunucuları da denetleme, engelleme gibi bir şansı ve yetkisi yok haliyle.

  Türkiye'de hizmet veren yer sağlayıcılar ise TİB'in denetim alanına girdiği için sansürden doğrudan etkilenecek. Bu durumda, politik veya iktidarın beğenmeyeceği içeriğe sahip olan sitelerin yurtdışı firmalardan, yine yurtdışı sunucu hizmeti alarak sitelerinin yok olmasından kurtularak, takipçilerinin de örneğin Tor Browser gibi imkanlarla erişebilmesini sağlamalarını öneririm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen dediğiniz gibi, zaten hayat çözüm yollarını öğretecek hepimize. Yavaş yavaş herkes yurtdışı hostinge geçmeye başlayacak.

   Sil
 3. daha kısa ve kesin bir yöntem varken yani ilk seçimlerde bu hükümeti değiştirmek varken neden böyle onu değiştir bunu değiştir uğraşalım...

  YanıtlaSil
 4. DNS'i değil iktidar ı değiştir :-)

  YanıtlaSil
 5. Yanıtlar
  1. Onunla ilgili de bir yazı yazacağım. Şimdilik şuraya bakabilirsiniz. https://guardianproject.info/apps/orbot/

   Sil
 6. Admin, cok tesekkürler

  YanıtlaSil
 7. Yalnız Youtube'da bile videoları oynatamıyorum son sürüm Abode varken o nasıl olacak acep..

  Ve DNS'i 8.8.8.4 yapsam yine beni görebilirler mi? Bundan emin olmak istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorunuzun cevabı için şuraya bakabilirsiniz. https://www.torproject.org/docs/faq.html.en#TBBFlash

   Sizin trafiğinizin izlenmesi DNS ile yapılmıyor. O yüzden sadece DNS değiştirerek izlenmekten kurtulamazsınız. Yeni gelecek sansür yöntemleri ile zaten DNS değiştirerek yasaklı sitelere giremeyeceksiniz.

   Yasağı aşmanın en kolay yolu TOR dur.

   Sil
 8. Özgür internet dünyasından bahsediyorsun ama kapalı sistem windows kullanıp onu anlatıyorsun.
  Neyse. Başka bir şey dememe gerek yok.

  YanıtlaSil