26 Eylül 2012 Çarşamba

Shared SSL ile Joomla 2.5 Yönetim Panelini çalıştırmak

Bildiğiniz gibi Joomla kurduğunuzda varsayılan olarak SSL kullanmadan çalışmaktadır. Sizin kullandığınız uygulamalar sertifikaya ihtiyaç duymasa da en azından yönetim panelinizin SSL ile çalışması kullanıcı adı ve şifrenizin güvenliğini sağlayacaktır.

Sadece yönetim paneliniz ve özellikle kullanıcı adı ve şifrenizin açık bir ağda güvenlini sağlamak sertifika almanıza da gerek yok tabi ki. Bunun için hosting aldığınız firmaların size ücretsiz olarak sağlamış olduğu Shared SSL hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Shared SSL kullanabilmeniz için öncelikle web sitenizi host ettiğiniz sunucunun tam adını öğrenmelisiniz. Genelde hosting firmalarının sıkça sorulan sorular bölümlerinde bunu bulabilirsiniz. Hostgator firması, sunucu adınızı nasıl bulacağınızı burada detaylıca anlatmış.

Sunucu adınızı bulduktan sonra bir de cpanel kullanıcı adınıza ihtiyacınız var. Bu iki paramtreyi bulduktan sonra web sitenizin shared SSL ile çalışan adresi aşağıdaki şekilde olacaktır.

https://sunucuadiniz.hostingfirmanizinalanadi.com/~cpanelkullaniciadiniz

Yukarıdaki örnek özellikle hostgator hosting firması için geçerlidir. Siz kendi hosting firmanızdan shared ssl için çalışacak dizilimi bulabilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra Joomla sayfalarında yapmanız gereken 1-2 değişiklik kaldı. Bunun için Joomla klasörlerinden /library/joomla/enviroment içindeki uri.php dosyasını açalım.

Önce public static function getInstance($uri = 'SERVER') fonksiyonuda aşağıdaki 2 değişikliği yapalım


if (!empty($_SERVER['PHP_SELF']) && !empty($_SERVER['REQUEST_URI']))
{

/* Eklenecek kısım 1 başlangıç */
if (JPATH_BASE == JPATH_ADMINISTRATOR) {

$theURI = 'https://sentra.websitewelcome.com/~cat' . $_SERVER['REQUEST_URI'];

} else {
/* Eklenecek kısım 1 bitiş */


// To build the entire URI we need to prepend the protocol, and the http host
// to the URI string.
$theURI = 'http' . $https . $_SERVER['HTTP_HOST'] . $_SERVER['REQUEST_URI'];

/* Eklenecek kısım 2 başlangıç */
}
/* Eklenecek kısım 2 bitiş */
}
else


Daha sonra aynı dosyada public static function base($pathonly = false) fonksiyonunda aşağıdaki değişikliği yapalımself::$base['path'] = rtrim(dirname($script_name), '/\\');
}


/* Eklenecek kısım başlangıç */

if(JPATH_BASE == JPATH_ADMINISTRATOR) {
 $base['path'] = '~cat' . $base['path'];
}

/* Eklenecek kısım bitiş */

}

return $pathonly === false ? self::$base['prefix'] . self::$base['path'] . '/' : self::$base['path'];Artık yönetim panelinizi https://sunucuadiniz.hostingfirmanizinalanadi.com/~cpanelkullaniciadiniz adresi ile çalıştırabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder