30 Ağustos 2012 Perşembe

Mountain Lion işletim sisteminde uyku moduna geçişi engelleme

Çok uzun sürecek bir işlem başlattınız ve bilgisayar karşısında beklemek yerine gidip diğer işlerinizi halletmeyi düşünüyorsunuz. Örneğin sabah çıkarken işlemi başlattınız ve akşam geldiğinde tamamlanacağını düşünüyorsunuz.

Oysa ki, Mac OS X Mountain Lion işletim sistemine geçiş yaptıysanız, uyku modu ayarları yaparak bilgisayarınız sürekli açık kalacak şekilde işlem yapmış olsanız dahi, bir müddet sonra bilgisayarınızın uyuduğunun farkına varacaksınız.

Bunu ferk etmeden önce Google Drive dan 100 GB lık yer satın almış, bilgisayarıma Drive kurmuş ve 80 GB lık veriyi atmak üzere programı çalıştırıp evden çıkmıştım. Eve geldiğimde tabi ki Google Drive programının beklenmedik bir şekilde yarıda kesildiğini ve bilgisayarımın uyku moduna geçtiğini gördüm.

Bu can sıkıcı durumu alt etmek için küçük bir komut satırı uygulaması yardımımıza koşuyor. Caffeinate. Yapmanız gereken şey, terminal penceresini açarak aşağıdaki komutu girip, enter yapmak.

caffeinate -u -t 86400

Buradaki -u opsiyonu o andaki kullanıcının aktif olduğunu belirtiyor,  86400 rakamı ise saniyeyi ifade ediyor ve bir gün boyunca bilgisayarınızı ayakta tutuyor. Ne kadar zamana ihtiyacınız varsa o kadar saniye girebilirsiniz.

Daha basit bir yöntem için buradaki linke de bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder