8 Temmuz 2012 Pazar

iOS için Google Chrome

iOS için Google Chrome uygulaması sonunda çıktı. Uygulamayı buradaki linkten indirebilirsiniz.

Kısaca güzel özelliklerinden bahsedelim.

Bana göre en güzel özelliği çapraz-cihaz senkronizasyonu
Eğer Chrome tarayıcısını başka yerlerde de (masaüstü pc niz mesela) kullanıyorsanız ve google hesabınız ile chrome tarayıcısına giriş yapmışsanız, masaüstü pc nizde halihazırda açmış olduğunuz web sayfalarını doğrudan iPhone da görebilirsiniz. Bunun için açtığınız yeni sayfada, sağ alt köşedeki ikona veya adres satırının hemen yanında bulunan alt alta üç çizgi ikonu ile açılan menüden "Other Devices" şeçeneğine tıklamanız yeterlidir. Varolan tüm cihazlarınızda hali hazırda açık olan sayfaları burada görebilirsiniz.
Arama çubuğu ve adres satırı tek
Tıpkı masaüstü bilgisayarımızda olduğu gibi safarinin aksine arama çubuğu ve url adres çubuğu ayrı değil. Arama varsayılan olarak tabi ki google da yapılıyor fakat siz istiyorsanız Bing, Yahoo veya Mynet ile değiştirebilirsiniz. Bunun için üç çizgili ikona basıp Settings e gelmelisiniz.

Arama çubuğunda sesli arama opsiyonu
Arama çubuğuna bastığınızda, kutucuğun hemen sağında mikrofon işaretini göreceksiniz. Sesli arama desteğini belirtmektedir ve Türkçe seslii arama desteği bulunmaktadır, sadece biraz dikkatli konuşmakta fayda var.

Tab Sistemi
Tab sistemi dikey olarak konumlandırılmış. Sağ üstteki içinde açık tab sayısını yazan ikona bastığınızda varolan tablar alt alta sıralanıyor. Tam bu sırada üç çizgili ikona tıklarsanız tüm tabları birden kapamanıza olanak sağlıyor. Herhangi bir tabı sağ üst köşesindeki kapama ikonundan veya sürükleyip sağa veya sola bırakarak ta kapatabilirsiniz.

Klavyeye ek satır
Arama yapmak istediğinizde klavye çıkınca, klavyenin üstünde bir satır daha olduğunu göreceksiniz. Bu satırda özellikle URL yazarken kullanılabilecek karakterleri bulacaksınız.


Incognito (Tedbili Kıyafet) Tab
Menüden bu taba bastığınızda, gezindiğiniz süre boyunca cookiesiz gezinirsiniz ve gezintilerinizin geçmişi tutulmaz.

Sayfada Arama
Bir web sayfasındayken, sayfa içi arama seçeneğiniz var. Bunun için web sayfasındayken, menüden "Find in Page..." seçeneğine basıp aramak istediğiniz kelimeyi yazıp ara demeniz yeterli olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder